image1 image2 image3
logo

Stacja Turystyczna Orle

 W Górach Izerskich ukryta jest Stacja Turystyczna Orle, pozostałość po starej hutniczej osadzie szklarskiej.

To tu funkcjonowałahuty szkła Carlsthal -  jedna z najsłynniejszych hut w tej części Europy, założona przez rodzinę Preusslerów w roku 1754 . Obecnie, w jedynym zabytkowym budynku, który pozostał z czasów świetności osady, mieści się bufet schroniska oraz sala kominkowa. Murowany z ciosanego kamienia obiekt (dzisiejsza baza turystycznej ?Orle?  - tzw. ?Leśniczówka?) właściciel huty zbudował ok. 1860 roku prawdopodobnie jako miejsce administracji huty. 

Od 10 lat działa tu Towarzystwo Izerskie zrzeszające miłośników tych łagodnych, a zarazem ekscytujących gór. Ich zadaniem jest propagowanie ekologicznych idei  oraz ?... popularyzacja wiedzy historycznej dotyczącej obszaru Gór Izerskich, w tym zwłaszcza tradycji szklarskich w poszanowaniu lokalnego tła i kolorytu dziejów....?

 


Towarzystwo organizuje wiele interesujących spotkań i imprez. W tym  m.in. Izerski Bieg Retro. W malowniczych pejzażach izerskich tras na wiekowych nartach biegowych w stylowych przebraniach bawią się uczestnicy tej imprezy. 

 


W Stacji Turystycznej Orle powstaje niebywała atrakcja dla turystów i miłośników nocnego rozgwieżdżonego nieba. W ramach Izerskiego Parku Ciemnego Nieba budowana jest "Astrościeżka? ? model układu słonecznego.

 


Na Orlu znajduje się również jedyna w Polsce, i jedna z nielicznych na świecie, ekspozycja szklanych przycisków do papieru i szkieł millefiori. Podziwiać ją można w Szklanej Hucie ? wyremontowanym rok temu zabytkowym budynku dawnej szlifierni huty szkła Carlsthal .  Można tu zobaczyć kilkaset eksponatów, głównie przycisków do papieru wykonanych techniką szkła warstwowego, filigranowego i w najszlachetniejszej technice szklarskiej ? millefiori.

 


W Stacji Turystycznej Orle znajdziesz spokój górskiej osady połączony z poszanowaniem jej historii. Dowiesz się więcej o wszechświecie, obcując jednocześnie z przyrodą, której niektóre okazy spotykane są niemal wyłącznie w Izerach. więcej...

Tekst: Anita Kaczmarska

Dojście do Orla : od bazy ?Biegu Piastów? w Jakuszycach - drogą asfaltową, ok. 5 km do schroniska.Trochę krótszą trasą jest czerwony szlak turystyczny prowadzący z Polany Jakuszyckiej przez punkt widokowy ?Samolot?, również prosto do schroniska

 

Stronay www: Stacji Turystycznej Orle , Towarzystwa Izerskiego

 

   Apartament Ósemka, 58-580 Szklarska Poręba, ul. Jedności Narodowej 3/8, tel. 507 63 00 63, e-mail: apartamentosemka@o2.pl